Dálniční známka přispívá k lepšímu stavu silnic i přírody

Dálniční známka je fenomén, který se dotýká většiny řidičů v České republice. Možná vám vrtá hlavou, proč je tak důležitá – a jaký je její skutečný význam. V prvé řadě je nezbytná pro legální a pohodlnou jízdu po českých dálnicích. Bez ní riskujete nejen pokutu, ale i nepříjemnosti na cestách. Ale to není vše. Prostřednictvím nákupu můžete přispět k ekologickým projektům, například k výsadbě stromů.

Jak a kde koupit dálniční známku?

Doby, kdy musel zájemce o dálniční známku fyzicky jít do obchodu a nalepit si ji na přední sklo, jsou naštěstí dávno pryč. Díky digitalizaci je dnes vše mnohem jednodušší. Proces nákupu probíhá online, což znamená, že si můžete dálniční známku pořídit z pohodlí svého domova. Vedou k tomu tři jednoduché kroky.

Nejdříve musíte své vozidlo zaregistrovat online. To je základní krok, bez kterého se neobejdete. Poté vyplníte informace o vozidle, respektive o jeho státní poznávací značce a místu registrace. A nakonec, tedy po vyplnění všech potřebných údajů, zaplatíte poplatek. Jeho výše se liší podle toho, na jak dlouho dálniční známku potřebujete. Můžete si vybrat mezi roční, měsíční, desetidenní a jednodenní známkou. Platnost dálniční známky může být aktivována ihned po zaplacení, nebo můžete zvolit konkrétní datum, kdy chcete, aby začala platit. Ceny jsou přehledně uvedeny online, takže si snadno zvolíte variantu, která vám nejvíce vyhovuje. Pro sváteční řidiče je ideální zmíněná jednodenní dálniční známka.

Na kolik vás v roce 2024 dálniční známka vyjde?

Letos došlo ke zdražení cen dálničních známek. Roční elektronická dálniční známka nyní stojí 2300 Kč. Pro vozy s hybridním pohonem je cena stanovena na 570 Kč. Pokud potřebujete podrobnější informace o cenách dálničních známek na rok 2024, můžete se podívat na portál czdalnice.cz. Zde si navíc kdykoliv můžete ověřit platnost dálniční známky.

Dálniční známka a jízda s přívěsem

Plánujete-li jízdu s přívěsem a není vám jasné, zda potřebujete zvláštní dálniční známku? Odpověď je jednoduchá: pokud celková hmotnost tažného vozidla nepřesáhne 3500 kg, stačí vám klasická elektronická dálniční známka. Pokud hmotnost přesáhne tuto hranici, budete potřebovat speciální známku. Je důležité si před cestou zkontrolovat hmotnost vašeho vozidla i přívěsu, abyste se vyhnuli případným problémům na silnici.

Sankce za jízdu bez dálniční známky 

Pokud se vydáte na dálnici bez platné dálniční známky, vystavujete se riziku pokuty. Výše pokuty za jízdu bez dálniční známky se pohybuje mezi 2000 až 5000 Kč. Pokud nezaplatíte pokutu včas, může se zvýšit až na 10 000 Kč. Vaše auto může být navíc odstaveno až do uhrazení pokuty. To může způsobit nejen finanční ztráty, ale i časové komplikace.

Ekologický aspekt – kde za váš nákup vysází stromy?

Nákup dálniční známky by měl mít pozitivní dopad na životní prostředí. Některé projekty, jako například CZdalnice, podporují výsadbu stromů. To znamená, že část peněz z vašeho nákupu poputuje do ekologických projektů, které pomáhají zlepšovat kvalitu ovzduší a bojovat proti klimatickým změnám. Takže kromě toho, že podpoříte údržbu a rozvoj dopravní infrastruktury, zároveň přispějete k ochraně životního prostředí. V případě CZdalnice jde o výsadbu až několika desítek stromů denně.

Elektronická dálniční známka tedy není jen „otravným“ – už vůbec ne zbytečným administrativním poplatkem. Naopak má širší význam. Usnadňuje cestování, pomáhá udržovat dopravní infrastrukturu a může mít i pozitivní vliv na životní prostředí. Takže ať už máte v plánu delší cestu, nebo jen občasné výlety, pořízení dálniční známky je krok správným směrem. A protože si ji lze pořídit  online, proces proběhne rychle a komfortně.