Poloostrov Coromandel: 11 zajímavých míst, kam se podívat

Zavítejte s námi na jedinečný poloostrov Coromandel na Novém Zélandu, do kraje bílých písečných pláží, skalních útesů i původních novozélandských stromů Kauri. Coromandel je typický pro svoje husté pralesy i pastvinami oplývající vysočinu. V jeho severní části můžete stále narazit na vzácné opeřence – Kiwi.

Pojďme se společně v tomto průvodci podívat na klenoty Coromandelu, zajímavá místa i oblíbené trasy pěších výletů.  

Co vidět a zažít na Coromandelu?

Ať už jste milovníkem pláží nebo se rádi vydáte na nějaký ten výšlap ke skalám či vodopádům. Na Coromandelu si vybere každý.

Z Aucklandu se na poloostrov dostanete za pouhou hodinu a půl jízdy.

1) Cathedral Cove

Slavná Cathedral Cove při východu slunce, Coromandel, Nový Zéland. Zavítejte s námi na jedinečný poloostrov Coromandel na Novém Zélandu, do kraje bílých písečných pláží, skalních útesů i původních novozélandských stromů Kauri. Coromandel je typický pro svoje husté pralesy i pastvinami oplývající vysočinu. V jeho severní části můžete stále narazit na vzácné opeřence – Kiwi.
Slavná Cathedral Cove při východu slunce.

Scenérii s tímto skalním útvarem – The Catherdal Cove, jste pravděpodobně již mnohokrát viděli. Ano, je to jedno z oblíbených pozadí počítačů od Microsoftu. Jeskynní průhled na skalní masiv si jednoduše zamilujete. Abyste si jako suvenýr odnesli nejlepší fotku, doporučujeme si přivstat a být tu už na východ slunce. Rozhodně to stojí za to, a navíc se vyhnete nejen davům, ale i příliš ostrému světlu.

Jak se ke Cathedral Cove dostat?

Parkoviště, které se nachází přímo na začátku stezky ke Cathedal Cove, je přes letní sezonu uzavřeno. Přes zimu je placené (15 $/4 hodiny). Doporučujeme tedy zaparkovat již ve městečku Hahei (na Visitor Car Park) a na začátek trailu dojít pěšky. Toto parkoviště v Hahei je dobře značeno. Během léta odtud jezdí i shuttle bus (zpáteční jízdenka stojí kolem 5 $) Cesta z parkoviště na začátek trailu vám zabere kolem půl hodiny.

Na začátku stezky jsou k dispozici toalety a je zde rovněž pěkná vyhlídková plošina. Z tohoto místa je to ke Cathedral Cove necelých 40 minut pěšky. Jde o pěkný dlážděný chodníček, v závěru se schodištěm klesajícím k jeskyni.

Vyhlídka na začátku cesty ke Cathedral Cove,
Vyhlídka na začátku cesty ke Cathedral Cove.

Další možnosti:

Pokud si chcete výlet obohatit o další zážitek, můžete si z Hahei zaplatit lodní výlet, anebo ke Cathedral cove vyrazit třeba na kajaku.

Ubytování u Cathedral Cove

Pokud jste vyrazili na Coromandel s vlastním domečkem na kolečkách, nejbližším kempem bude Cooks Beach Reserves (pouze pro Self-Contained vozidla). Můžete zvolit i klasické ubytování přímo v Hahei – Tatahi Backpackers.

Vyhlídka na Cooks Beach

Při cestě ke Cathedral Cove si můžete udělat krátkou zastávku s nádherným výhledem na Cooks Beach a Lonely Bay. Na nedalekém útesu se nachází Shakespearova vyhlídka, která je součástí přírodní rezervace (Shakespeare Cliff Lookout and Scenic and Historic Reserve). Autem se dostanete prakticky až k vyhlídce.

Na konci pláže se nachází výše zmiňovaný camp, který je vhodný so SC vozidla. Dáte-li přednost klasickému ubytování, můžete se podívat na tyto možnosti.

2) Hot Water Beach

Typický obrázek z Hot Water Beach, shluk lidí u horkého pramene, Coromandel, Nový Zéland.
Typický obrázek z Hot Water Beach, shluk lidí u horkého pramene.

Tato pláž je unikátní díky horkému prameni, který vyvěrá ze země uprostřed pláže. Není nic lepšího, než si vykopat svou vlastní přírodní vířivku! Pokud máte zájem o lopatu, můžete si ji pronajmout přímo v Café na parkovišti. Důležité je být na pláži ve správném časovém rozmezí – 2 hodiny před a 2 hodiny po odlivu. Odliv a příliv se každý den mění, proto se podívejte na jeho předpověď zde.

Pláž je rovněž oblíbeným místem pro surfaře. Vzhledem ke skaliskům, které se nacházejí naproti místu, kde vyvěrá horká voda, byste měli plavat pouze v úseku vyhrazeném vlajkami pobřežní hlídky.

Jak se na Hot Water Beach Dostat?

Hot Water Beach se nachází necelých 10 minut jízdy z Hahei. Nejbližší parkoviště jsou placená (4 $/hod), je tu dobré zázemí v podobě sprch, wc, občerstvení a možnosti vypůjčit si vlastní lopatu. Jediným neplaceným parkovištěm je Middle Car park, které je trochu vzdálenější.

Ubytování a kempy v blízkosti Hot Water Beach

Freedom camp tu nenajdete. Přímo u Hot Water Beach se nachází pouze Hot Water Beach Top 10 Holiday Park, který nabízí jak místa na stany a karavany, tak i klasické ubytování.

3) Coromandel Coastal Walkway

Zeleň a krásné výhledy, v pozadí Sugar Loaf. Coromandel, Nový Zéland
Zeleň a krásné výhledy, v pozadí Sugar Loaf.

Coastal Walkway je jednou z krásných, a ne tolik frekventovaných pěších tras. Možná proto, že cesta z městečka Coromandel na začátek trasy (do Stony Bay) je z velké části pouze prašná. Díky tomu tu nepotkáte moc dalších turistů.

Cesta do Fletcher Bay vede v příjemném stínu lesa. Rozhodně doporučujeme neopomenout vyhlídku na Sugar Loaf, na jejíž odbočku narazíte zhruba za hodinu a čtvrt chůze. Další krásné vyhlídkové místo je u rozcestníku před Fletcher Bay. Odtud máte možnost vydat se stejnou cestou zpět nebo si výlet prodloužit okružní cestou přes hřeben (kde nastoupáte 400 výškových metrů). Hřebenovka vede podél pastvin. Klesání do Stony Bay je opět v částečném stínu stromů.

Časová náročnost: 7 hodin, délka 20 km (ze Stony Bay do Fletcher Bay a zpět)

Aktuální stav treku zjistíte na Department fo Conservation.

Závěrečné koupání ve Stony Bay

Není lepšího osvěžení než se svlažit přímo v zátoce Stony Bay. V kempu sice sprcha není ale do moře se vlévá říčka, ve které se můžete alespoň odsolit.

Stony Bay a řeka, která se tu vlévá do moře. Coromandel, Nový Zéland.
Stony Bay a řeka, která se tu vlévá do moře.

Kde se ubytovat?

Nejbližší neplacené tábořiště (pro SC vozidla) najdete v Sandy Bay. Jediným klasickým ubytováním v této oblasti je Tangiaro Kiwi Retreat.

4) Úzkokolejka Coromandel Driving Creek Railway

Milovníci vláčků a úzkokolejek se mohou vydat na hodinovou projížďku místním vláčkem. Tato trať vás zavede do původního Kauira lesa, zatímco vás strojvedoucí provede příběhem Barryho Brickella a historií tohoto místa. Čekají vás tunely i malý viadukt. Mašinka vyráží několikrát denně a projížďku je vhodné rezervovat předem na stránkách úzkokolejky. Jízda stojí 35$ dospělého a 13$ za dítě.

Spodní stanice Driving Creek. Coromandel, Nový Zéland.
Spodní stanice Driving Creek.

5) Coromandel Pinnacles Hike

Máte-li chuť vyrazit na celodenní túru, nabízí se právě Coromandel Pinnacles Hike. Na začátek treku se snadno dostanete údolím Kaueranga. Čeká vás zhruba 4hodinový výstup k pozoruhodným skalním útvarům. Stezka vede ze ¾ lesem, přesto ale doporučujeme vzít si dostatek vody a opalovací krém. Před finálovou části výstupu se můžete na chvíli zastavit na chatě Pinnacles Hut. Na Pinnacles Hut je možnost přespat, v případě že si chcete na vrcholu užít východ či západ slunce. Na chatě jsou palandy, kuchyňka, studená sprcha, suché toalety a voda (pitná pouze po převaření). Nocování je třeba rezervovat předem (více zde).

Na poslední části stezky se před sluncem moc neschováte. V nejvyšších (skalních) částech vás čekají kovové stupy a žebříky.

Vzdušný pohled na The Pinnacles
Vzdušný pohled na The Pinnacles

Hoffmanns pool

Za slunečných dní jistě oceníte možnost se na závěr vykoupat v říčním jezírku tzv. Hofmann‘s pool. Nachází se cca. 2 km od parkoviště na výjezdu z údolí. Je tu parkoviště, nikoliv však toalety.

Časová náročnost: 7–8 hodin (výstup a sestup)

Ubytování v blízkosti Pinnacles Hike

V údolí Coromandel Forest Parku naleznete mnoho tábořišť, které má pod správou DOC (nejčastěji zaplatíte kolem 15$ za noc za člověka). Nejbližší klasické ubytování naleznete v Thames, doporučujeme Lady Bowen Bed & Breakfast. V Thames jsou rovněž k dispozici i neplacené parkování pro SC vozidla.

Pozor: Kempy v oblasti Thames často kontrolují, jestli mají vozidla SC licenci a jestli stojí ve vyhrazených místech pro SC vozidla a rozdávají pokuty.

6) Karangahake gorge a Windows walk

Na průzkum štol nezapomeňte čelovku. Karangahake Gorge a Windows Walk, Coromandel, Nový Zéland.
Na průzkum štol nezapomeňte čelovku.

Soutěska Karangahake nabízí zajímavou procházku do historie. Známý Windows Walk vás provede časy zlaté horečky a těžebního průmyslu té doby. Budete mít možnost se projít po kolejích těžebních vozítek, které vás zavedou i do tunelů samotného masivu. Doporučujeme tedy nezapomenout čelovku nebo jiné světlo. Své jméno Windows Walk tento okruh obdržel díky tunelům ústícím na několika místech nad soutěsku, na jejímž dně protéká řeka. Tato okna do tunelů propouštějí alespoň trochu světla. Stezka je na druhém břehu vytesána do skály a obě strany spojují visuté mosty.

7) Owharoa falls

Krásné vodopády Owharoa. Coromandel, Nový Zéland.
Krásné vodopády Owharoa.

Krásné vodopády a 5minutová zastávka po cestě směrem Waihi a Tauranga. Parkovat se dá přímo u začátku stezky. K vodopádům je to jen pár kroků.

8) Kajakem na Donut Island (Whenuakura Island)

Oblíbenou atrakcí je i tzv. Donut Island, který dostal svou přezdívku díky tyrkysové laguně, která je ukryta uprostřed vulkanických útesů ostrova. Malý ostrov Whenuakura leží pouhých 600 m od pobřeží, a tak si do laguny můžete dopádlovat na kajaku či paddle boardu. Za kajakovou tour zaplatíte mezi 40$ – 80$.

Další hezká místa Coromandelu

9) Vyhlídka Paku

Výhled z vrcholu Paku.
Výhled z vrcholu Paku.

Pokud budete projíždět městečkem Tairua, udělejte si krátkou zastávku a vyšlápněte si na vrchol kopce Paku. Od parkoviště pod vrcholem je to jen 15-20 minut nahoru a výhled je to krásný.

10) Něco pro cyklisty – Hauraki Rail Trail

Milovníky cyklistiky bude zajímat tato krásná cyklostezka, která kopíruje bývalou železniční trasu. Je dlouhá 160 km a dělí se na 5 úseků. Začíná na severu v Kaiaua a vede dál přes Thames, Paerou, Waiti, Te Arohu až do Matamamy, kde se můžete podívat do slavného Hobitína. Mapy v PDF a další informace naleznete na Hauraki Rail Trail.

Nedaleko Coromandelu

11) Mount Manganui

Vrchol Mt. Manganui a pláž ideální pro surfing a bodyboarding. Nový Zéland.
Výhled z vrcholu Mt. Manganui.

Mount Manganui sice už nepatří oficiálně pod oblast Coromandelu, ale je dost blízko na to, abyste si nenechali ujít tuhle nádhernou vyhlídku a parádní pláž na surf nebo bodyboard. Mt. Manganui je malý kopeček na pobřeží Taurangy. Turistické ukazatele vám řeknou, že se nahoru dostanete za hodinu, svižnějším krokem to zvládnete i za pouhou půlhodinku. Vyhlídka rozhodně stojí za to.

Pláž u Mount Manganui

Pláž, která je hned u Mt. Manganui, je skvělá pro odpočinek i zábavu na surfech či bodyboardech. Najdete tu surfařskou školu, pobřežní hlídku i hezké zázemí v podobě sprch i toalet.

Ubytování v Tauranze u Mt. Manganui

V Tauranze můžete vybírat z mnoha možností klasického ubytování. Doporučujeme Mount Backpackers přímo u Mt. Manganui. Nebo mnoha různých tábořišť a parkovacích míst pro SC vozidla. Freedom campy ale mají jen malý počet míst a bývají velice brzy zaplněné.

Potřebujete koupit nebo půjčit auto nebo obytnou dodávku?

Velkou nabídku aut na prodej mají na webu TravelCars.nz. Máme s nimi dobré zkušenosti a vyjednali jsme Vám slevu 100 NZD. Stačí ukázat tento slevový kód / kupón:

Travel Cars New Zealand Discount Coupon Code

Nejvýhodnější nabídky na půjčení auta najdete zde (vyhledávač porovnání nabídky různých půjčoven).

Mapa se všemi body ke stažení:

Zde se můžete podívat na podrobnou mapu se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vaší cestě po Coromandelu.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Coromandel

Podívejte se na video – top 10 věcí na poloostrově Coromadel:

YouTube video

Další inpirace na Nový Zéaland:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Coromandel, Nový Zéland_ průvodce poloostrovem

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.