Co je kyselinovzdorná ocel?

Nerezová nebo kyselinovzdorná ocel je jednou z rodiny legovaných ocelí obvykle obsahujících 10 až 30 procent chromu. Spolu s nízkým obsahem uhlíku chrom poskytuje pozoruhodnou odolnost proti korozi a teplu. Další prvky, jako je nikl, molybden, titan, hliník, niob, měď, dusík, síra, fosfor nebo selen, mohou být přidány k zvýšení odolnosti proti korozi v konkrétních prostředích, zvýšení odolnosti proti oxidaci a poskytnutí speciálních vlastností.

Většina nerezových ocelí je nejprve tavěna v elektricko-obloukových nebo základních kyslíkových pecích a následně upravena v jiné ocelářské nádobě, hlavně pro snížení obsahu uhlíku. Při procesu dekarburace argonem a kyslíkem je do kapalné oceli vstřikována směs kyslíku a argonu. Variací poměru kyslíku a argonu je možné odstranit uhlík na řízené úrovně oxidací na oxid uhelnatý, aniž by byl také oxidován a ztracen drahý chrom. Takže levnější suroviny, jako je vysokouhlíkový ferrochrom, mohou být použity při počátečním tavení.

Produkty z nerezové oceli

Nerezová ocel je široce využívaným materiálem v průmyslových prostorách kvůli své odolnosti a hygienickým vlastnostem. V průmyslových aplikacích se nerezová ocel často používá k výrobě různých produktů. Mezi tyto produkty patří bezešvá kolena, která slouží k vytváření spojení mezi trubkami a umožňují plynulý průtok médií. Příruby z nerezové oceli jsou klíčovými součástmi potrubních systémů, které umožňují spojení mezi trubkami a zařízeními. Kruhové tyče z nerezové oceli se používají pro různé konstrukční účely, jako jsou osy, hřídele a spojovací prvky. Bezešvé koncentrické redukce slouží k přizpůsobení průměru trubek a snižují tlakové ztráty v potrubí. Bezešvé trubky a duté tyče z nerezové oceli jsou vhodné pro přepravu různých médií v průmyslových procesech, jako jsou kapaliny, plyny a chemikálie. Tyto výrobky z nerezové oceli jsou klíčovými součástmi průmyslových zařízení a infrastruktury, které poskytují spolehlivost, odolnost a dlouhou životnost.

Typy nerezové oceli

Existuje více než 100 tříd nerezové oceli. Většina je klasifikována do pěti hlavních skupin v rodině nerezových ocelí: austenitické, feritické, martenzitické, duplexní a precipitačně kalené. Austenitické oceli, které obsahují 16 až 26 procent chromu a až 35 procent niklu, obvykle mají nejvyšší odolnost proti korozi. Nejsou kalitelné tepelným zpracováním a nejsou magnetické. Nejběžnější typ je stupeň 18/8, nebo 304, který obsahuje 18 procent chromu a 8 procent niklu. Typické aplikace zahrnují letecký průmysl a mléčné a potravinářské průmysly. Standardní feritické oceli obsahují 10,5 až 27 procent chromu a neobsahují nikl; kvůli nízkému obsahu uhlíku (méně než 0,2 procenta) nejsou kalitelné tepelným zpracováním a mají méně kritické protikorozní aplikace, jako jsou architektonické a autořezy. Martenzitické oceli obvykle obsahují 11,5 až 18 procent chromu a až 1,2 procenta uhlíku s přidáním niklu. Jsou kalitelné tepelným zpracováním, mají střední odolnost proti korozi a jsou používány v kuchyňských nožích, chirurgických nástrojích, klíčích a turbínách. Duplexní nerezové oceli jsou kombinací austenitických a feritických nerezových ocelí v rovnocenných množstvích; obsahují 21 až 27 procent chromu, 1,35 až 8 procent niklu, 0,05 až 3 procenta mědi a 0,05 až 5 procent molybdenu.

Duplexní nerezové oceli jsou silnější a odolnější proti korozi než austenitické a feritické nerezové oceli, což je užitečné při stavbě nádrží na chemické látky, chemickém zpracování a kontejnerech na přepravu chemických látek. Precipitačně kalená žáruvzdorná ocel je charakterizována svou pevností, která plyne z přidání hliníku, mědi a niobu do slitiny v množstvích menších než 0,5 procenta celkové hmotnosti slitiny. Je srovnatelná s austenitickou nerezovou ocelí s ohledem na její odolnost proti korozi a obsahuje 15 až 17,5 procent chromu, 3 až 5 procent niklu a 3 až 5 procent mědi. Precipitačně kalená nerezová ocel se používá při stavbě dlouhých hřídelí.

Kde koupit nerezovou ocel?

Při zvažování nákupu nerezové oceli pro průmyslové aplikace je důležité zaměřit se na kvalitu, spolehlivost a efektivitu. Stainless Europe, jako přední distributor nerezové oceli v České republice, nabízí široký sortiment produktů ideálních pro rozličné průmyslové potřeby i domácnosti. Online shop nabízí možnost velkoobchodního nákupu přímo po kontaktování, což zajišťuje, že každá nabídka je přizpůsobena konkrétním požadavkům zákazníka. Jako váš distributor nabízíme nejen přístup k prvotřídním materiálům, ale také poskytujeme odborné poradenství a podporu, které zaručují, že vaše projekty budou úspěšné díky použití nejlepší dostupné nerezové oceli.

Nerezová nebo kyselinovzdorná ocel je nezbytným materiálem v průmyslových odvětvích díky své odolnosti, hygienickým vlastnostem a širokému spektru aplikací. V průběhu času se ukázalo, že nerezová ocel je nejen spolehlivá, ale také mimořádně trvanlivá a flexibilní pro různé potřeby průmyslového prostředí. S dostupností různých typů nerezové oceli a široké škály výrobků vyráběných z tohoto materiálu je jasné, že nerezová ocel bude nadále hrát klíčovou roli ve zlepšování průmyslových procesů a zajišťování kvalitních výsledků. Při hledání spolehlivých zdrojů nerezové oceli pro průmyslové použití je důležité vybírat renomované dodavatele s důkladně ověřenými materiály a službami. S tímto přístupem a pečlivým výběrem dodavatelů mohou průmyslové podniky zajistit spolehlivé dodávky nerezové oceli, které splňují nejpřísnější průmyslové normy a přispívají k úspěšnému provozu a dlouhodobému rozvoji.