Levné antigenní testy zatím stačí na Slovensko, další země budou následovat až po novém roce

Češi mají již několik dní zdarma k dispozici antigenní testy, bohužel je však prozatím není možné využít pro cesty do zahraničí. Pokud jste si během svátků naplánovali návštěvu příbuzných, budete muset předložit negativní PCR test. Ten je poměrně drahý (jeho cena se pohybuje mezi 1500 až 2000 Kč) a mnohem citlivější – dokáže detekovat i malé stopy viru. Jedinou výjimkou, tedy státem, který antigenní testy akceptuje, je momentálně Slovensko.

Informaci ohledně vycestování na Slovensko s antigenním testem oznámil ministr zahraničí Petříček s tím, že zhruba v polovině ledna Česká republika stejným způsobem umožní překročit hranice i do všech ostatních sousedních států. Pravidla vycestování na Slovensko jinak zůstávají stejná, jediný rozdíl spočívá v možnosti použití obou variant testů. Doposud bylo možné vycestovat pouze s negativním PCR testem.

Stále platí, že testy potřebují osoby starší deseti let. Výsledek negativního testu musí být starý nejvýše 72 hodin, jinak v zahraničí následuje karanténa.

Cestovní pojištění (1) (1)

Co se však mírně změnilo, jsou výjimky. Doposud nemuseli předkládat test například cestující, pro které bylo Slovensko tranzitní zemi či posádky v nákladní dopravě, autobusech, vlacích a letadlech. Nyní nemusí testem prokazovat negativitu na covid-19 ani doprovod zajišťující přepravu pro cestující ne nebo z mezinárodních letišť v České republice, Polsku, Maďarsku a Rakousku – jedinou podmínkou je registrace do systému.

Slovensko momentálně čelí výraznému nárůstu nových případů, s čímž jdou ruku v ruce i počty hospitalizovaných osob a úmrtí. Slovenská vláda zareagovala omezením volného pohybu osob, ovšem s poměrně obsáhlým počtem výjimek. Otevřeny tak zůstaly například hotely i lyžařská střediska – s tím, že návštěvníci musí potvrdit negativitu testem. Podle některých odborníků by měla být karanténní opatření mnohem tvrdší.

Jak je to momentálně s pojištěním?

Pojištění do zahraničí se z mnoha praktických důvodů hodí také při cestování v rámci EU, kde mohou Češi používat Evropský průkaz zdravotního pojištění (ovšem pouze za podmínek pro pojištěnce dané země). Pojištěnci však musí počítat s tím, že podmínky pro cestovní pojištění covid do značné míry ovlivňuje – a pojišťovny nehradí například jakékoliv náklady v souvislosti s karanténou či jakýmikoliv preventivními opatřeními (včetně nákladů na opožděný návrat do ČR), jež musí pojištěnec podstoupit. Počítat byste neměli ani s úhradou jakýchkoliv nákladů souvisejících s omezením pohybu osob.

Cestovní pojištění (1) (1)

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně cestovního pojištění a koronaviru najdete například na webu pojišťovny ERGO.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: