Co je bikepacking a jak se na něj správně připravit?

Není tomu tak dávno, co se i k nám dostal nový trend v podobě bikepackingu. Pojďme se podívat, co bikepacking obnáší, jak vypadá vhodné vybavení a kam se můžete vydat za dobrodružstvím v sedle.

Článek připravil milovník přírody a cyklistiky Adam.

Co je to bikepacking?

Bikepacking je cyklistický styl, který kombinuje jízdu na horském kole a tramping. Je to nová dimenze cykloturistiky při které si užijete minimalistické táboření v odlehlejších koutech země.

Dalo by se také říct, že to je neomezené toulání se krajinou na horském kole. Bikepacking představuje jízdu plnou radosti z terénu s brašnami na které nepotřebujete nosiče.

Jednoduše neřešíte, kde budete večer spát. Můžete si lehnout na první mýtinu, až budete mít dost. Zároveň můžete hbitě proplouvat lesem i po turistických trasách. Bikepacking začíná tam, kde končí jízda s klasickým nosičem a obří bagáží.

Bikepacking v ČR

Co bikepacking není

Jednodenní výlet. Spaní na civilizovaném místě se sprchou. Jízda po asfaltových cestách nebo dokonce po silnici. Nejsou to ani několikatýdenní toulky po světě. Na to už jsou bikepackingové tašky většinou příliš malé.

Kdy vyrazit

Na bikepackingový výlet jedu kdykoliv, když chci vypnout a načerpat energii v přírodě. Žádný počítač. Žádné město. Žádné davy turistů.

Většinou se na to hodí víkend. Někdy se vyplatí víkend i prodloužit. Můžete vypadnout sami nebo s kamarádem. Je to jedno. Větší skupinu ovšem nedoporučuji.

Extrémní bikepacking

Kde bikepackingovat

Pro mě jsou ideální hory kolem českých hranic. Člověk sedne na vlak a celkem rychle může být u hranic. Kopce máme v tuzemsku naprosto ideální pro horskou cyklistiku a v těchto končinách už je liduprázdno, pokud nepojedete zrovna přes Šumavu nebo Krkonoše.

Nechci obhajovat českou krajinu, ale pokud jste nocovali v přírodě třeba v Holandsku nebo Rakousku, víte moc dobře, že i večer budete mít větší klid na spaní v české kotlině. Šance na potkání správce parku, policisty nebo jen obyčejného blba jsou výrazně nižší u nás. Legální je bohužel nocování venku snad jen v Norsku, kde s takovým vybavením spát nechcete 🙂

Na co nezapomenout

  • Sadu na opravu duše, hodí se i menší cyklonářadí
  • Hotovost (např. kolem Šluknova není snad žádný bankomat)
  • Powerbanku + kabely
  • Zásoby jídla na několik hodin dopředu
  • Karimatku, spacák, přístřešek/žďárák
  • Cestovní pojištění (v případě, že se chystáte za hranice)
Nocování při bikepackingu

Vybavení na bikepacking

Každý zkušený cyklista ví, že podcenit vybavení se nevyplácí. Sám jsem to několikrát pocítil na vlastní pěst. Třítýdenní survival v Norsku v teplákové soupravě se mi z paměti jen tak nevymaže. Buďte zodpovědní.

Úložné prostory

Základem jsou nepromokavé a robustní brašny. Na několikadenní výlety stačí velká brašna na řídítka a druhá pod sedlo. Pokud máte místo na tašku do rámu, určitě doporučuji pořídit i tu. Batoh je na osobních preferencích, protože s ním přicházíte o trochu pohodlí i stability. Výhodou cyklistických batohů ale je, že jsou kompatibilní s pitnými vaky, mají dobře odvětrané zádové systémy. 

Velký výběr vhodných brašen nabízí český outdoor obchod Hanibal.

A ano, bikepackingové brašny jsou vhodné oproti nosičům opravdu na všechny kola. Nasedněte proto na to nejvymazlenější celopéro v garáži a vyjeďte si dnešní jízdu skutečně užít!

Co kam zabalit?

  • Brašna na řídítka – spacák, oblečení
  • Rámová brašna – doklady, jídlo + věci, které chcete mít dostupné za jízdy
  • Podsedlová brašna – karimatka, přístřešek/žďárák, věci na vaření
Nová dimenze cykloturistiky

Věci na spaní

Bikepackingu bohužel nepřejí mrazivé noci. Na velký spacák totiž s takovými brašnami můžete zapomenout. Musí stačit malý letní spacák do objemné brašny pod sedlo. V souvislosti s tím mě zaujal obchůdek Pod7kilo. Jestli jste jako já magoři, kteří váží každý kus vybavení, budete nadšeni. Karimatku používám klasickou srolovanou do ruličky. Jde snadno připnout na řídítka spolu s brašnou. Kupodivu tam dobře drží i bez obalu, takže ušetříte další cenné prostory.

Stan už začíná být problém. Malý se ještě vejde do brašny pod řídítka, ale zvažte, jestli se nevyplatí spát pod širákem, když je předpověď počasí velmi příznivá. V případě deště může stačit i plachta.

Slovo závěrem

Přestaňte vysedávat celé dny u obrazovek. Život je příliš krátký, aby byl čas na nudu. Nahustěte duše, namažte řetěz, sežeňte ticket na první vlak a vyražte na trip. Hodně štěstí bez defektů vám přeje Adam.

Uložte si článek na později:

Co je bikepacking a jak se na něj připravit?
Co je bikepacking a jak se na něj připravit?

Co je to bikepacking?

Bikepacking je cyklistický styl, který kombinuje jízdu na horském kole a tramping. Je to nová dimenze cykloturistiky při které si užijete minimalistické táboření v odlehlejších koutech země.

Více o bikepackingu čtěte zde.

Co si zabalit s sebou?

– Sadu na opravu duše, hodí se i menší cyklonářadí
– Hotovost (např. kolem Šluknova není snad žádný bankomat)
– Powerbanku + kabely
– Zásoby jídla na několik hodin dopředu
– Karimatku, spacák, přístřešek/žďárák

O vybavení se dočtete zde.

Jaké je vhodné vybavení na bikepacking?

O brašnách a dalším vybavení se dočtete v této části článku.

Kam vyrazit?

Zde najdete inspiraci pro váš první bikepackingový výlet.