Aljaška: zajímavosti a extrémy, které vás opravdu překvapí!

Aljaška: zajímavosti a extrémy. Krásná příroda, dokonalá divočina a minimum civilizace. Aljaška je velice unikátní a nepodobá žádnému jinému místu na světě!

Aljašku bych nazvala zemí, kde je všechno a nic zároveň. Zemí, kde jsou lidé na návštěvě ve zvířecí říši. Aljaška je drsná kráska, kterou není radno podceňovat.

Aljaška: zajímavosti a extrémy. Krásná příroda, dokonalá divočina a minimum civilizace. Aljaška je velice unikátní a nepodobá žádnému jinému místu na světě!
Porovnání velikosti Aljašky vůči Evropě

Aljaška zajímavosti a extrémy

Když si představíte, že na celé Aljašce žije něco málo přes 700 000 obyvatel, znamená to, že každý obyvatel Aljašky má pro sebe téměř 2,5 km², při její rozloze 1 717 856 km². Pro zajímavost v ČR je hustota zalidnění 133 obyvatel/km². Pokud jde o průměrný věk obyvatel, je Aljaška velice mladý stát. Medián je 33 let!

Země kde žije více mužů než žen

Téhle statistice se nelze dlouze divit. Zde je pár příkladů, proč tomu tak reálně může být: Zimy bývají dlouhé, temné a studené. Mnoho obyvatel ani dnes nemá doma tekoucí vodu. Veřejné sprchy a prádelny jsou tak na každém rohu a pitná voda se dá levně pořídit na čerpací stanici. Zkuste si představit, jak kruté musí být, vypravit se uprostřed noci v – 45 °C na venkovní suchou toaletu.

Počasí jako na houpačce aneb i v srpnu může dojít na zimní bundu

Počasí nás vskutku překvapilo. Obecně bylo celé léto větší teplo, než jsme očekávali. Celý červenec a půlku srpna bylo převážně na tričko, a to i v noci. U Healy (městečka kde bydlíme) se setkávají 3 klimatická pásma, a tak se tu jednoduše můžete přes poledne koupat v jezeru a ležet na pláži a k večeru si obléct zimní bundu či pláštěnku.

Aljaška, Denali Highway, Aljaška zajímavosti
Výlet na Denali Highway začátkem září

Obecně je tu počasí docela obtížně předvídatelné. Věřit místní předpovědi počasí je asi tak naivní, jako věřit, že vyhrajete ve sportce. Nejvíce nás ale překvapil drastický přechod z léta do podzimu, který proběhl v polovině srpna doslova přes noc! Jeden den, jsme na sobě měli tričko a druhý den, bundu s pláštěnkou a počasí už se od té doby nezlepšilo. Některé dny se připojil i silný vítr, který v této oblasti může dosahovat ryhlosti až 160 km/h.
Rekordní teplota, která byla v NP naměřena byla -81,6 °C.

Zákaz vyhazování losů z letadla!

Další zajímavostí je tento zákon, který můžete najít v Aljašském právním řádu. Jen by mě zajímalo, co se asi muselo stát, aby něco takového uzákonili. Po tom, co jsem se dozvěděla o tomto zákonu, už mě ani nepřekvapilo, že starostou městečka Talkeetna byl po 20 let kocour! Pokud nevěříte, věřte 🙂 zde je odkaz na Wikipedii.

Aljaška, Losí rodinka se často procházela kolem domu, Aljaška zajímavosti
Losí rodinka se často procházela přímo před domem

Denali – největší hora na světě?

Další zajímavostí Aljašky je monumentální a překrásná hora Denali. Pokud máte to štěstí, můžete tuto velehoru spatřit např. již z Anchorage, které je vzdálené celých 214 km. Pokud počítáme výšku od úpatí k vrcholu, tak je Denali největší pevninská hora na světě. Úpatí hory se totiž nachází v pouhých 600 m. n. m. To z ní rozhodně nečiní horu pro začátečníky. Expedice k vrcholu trvá něco mezi 2 a 3 týdny a úspěšnost sahá lehce přes 50 %.

Obtížnost výstupu přidává především počasí, ale i fakt že Denali leží téměř na polárním kruhu. (Všechny ostatní nejvyšší vrcholy světa jsou mnohem blíže rovníku). Samotný sestup už není tak hrozný – není třeba se aklimatizovat na nadmořskou výšku. Rekord pro “sestup” je přitom pouhých 11 hodin! Dotyčný si k tomu totiž vzal na pomoc lyže.

Pouze 31 % návštěvníků má to štěstí, že ji spatří na vlastní oči, protože se po zbytek času schovává mezi mraky. Když ale vysvitne sluníčko a mraky odejdou, je to neskutečná podívaná!

Východ slunce s výhledem na Denali ze stanu, Aljaška zajímavosti
Východ slunce s výhledem na Denali ze stanu

Divočina, divočina a zase divočina

Co je na Aljašce nádherné je právě nedotčená příroda. Když se podíváte na mapu, nenajdete mnoho silnic. v podstatě jen takový okruh, který začíná kolem Anchorage a míří směrem do Fairbanks a odtud zase na jih. Lidé jsou tu vskutku návštěvníky ve zvířecí říši. Po cestě do práce, tedy z domu na koňskou pastvinu, bylo výjimečné, abych nepotkala nějaké to zvíře. Ať už to byli sněžní zajíci (snowshoe hare), sovy, losi, mnoho druhů různého ptactva, veverky, svišti nebo dokonce rys.

Jelen karibu v NP Denali
Jelen karibu v NP Denali

Extrémě jednoduché stopování

Byli jsme překvapeni, jak jenoduché tu je stopovat, i když jsme toho předtím mnoho nenastopovali. Lidé tu jsou hrozně milí a ochotní. Nejednou se nám stalo, že to bylo hned první auto, které nám zastavilo! Dokonce jsme se svezli i limuzínou a průměrný čas čekání byl kolem 10 minut. Mnohokrát se nám také stalo, že nás lidé zavezli mnohem dál, než sami plánovali jet.

Když se poštěstí stopnout limuzínu, Aljaška zajímavosti
Když se poštěstí stopnout limuzínu

Vše je tak blízko a přitom daleko

Daší zajímavostí Aljašky je, že vzdálenosti tu klamou, ať už na mapě, či v přírodě. Do nejbližšího města se to může zdát kousek a přitom je to hodina cesty. Jednoduše tu vzdálenosti klamou, protože je tu tak málo lidmi vytvořených objektů a my nemáme s čím vzdálenost porovnat.

V NP Denali, losí parohy
V NP Denali, losí parohy

Půlnoční slunce

V době nejdelších dnů (kolem 21. června) tu téměř není tma. Slunce se jen lehce schová za horizont a hned zase vyjde. Je to nádherná podíváná, která vypadá jako 4 hodiny dlouhý západ/východ Slunce. Samozřejmě záleží na oblasti, kde se nacházíte. Na polárním kruhu, můžete pozorovat to, čemu se říká půlnoční slunce. S postupem léta začíná tmy přibývat, ale dny jsou stále velmi dlouhé. Koncem srpna byla noc dlouhá stále jen pár hodin.

Zejména ze začátku, může být celodenní světlo matoucí. Zdálo se, že je teprve 9 večer a přitom byly 2 ráno. Půlnoční golf byl tak jednou z oblíbených atrakcí našeho resortu. Byli jsme rádi, že máme velice dobré rolety, což je vlastně vše co potřebujete. Skvělé je, že díky celodennímu světlu máte mhonem víc energie, a také se nemusíte bát, že zatmíte v divočině mezi medvědy. Kolikrát se nám přihodilo, že jsme se z pěšího výletu vrátili třeba o půlnoci.

Půlnoční světlo, , Aljaška zajímavosti
5.7.2017, Healy

Extrémní ceny

Přepočítávat na koruny se tu vskutku nic nedá. Ceny jsou tu vyšponované především díky tomu, že se takřka vše musí dovážet. Nejlevnější přitom nakoupíte v nákupních centrech v největších městech – Anchorage a Fairbanks. Jen pro srovnání: mimo letní turistickou sezonu pořídíte galon mléka (3,78l) v Healy (městečko zhruba o 1000 obyvatelích) za rovných 12 dolarů! Tedy zhruba 73 Kč/litr. Tyto vysoké ceny, ale zároveň kompenzuje nejvyšší minimální mzda spojených států, která je 9,80 dolaru za hodinu (zhruba 225 Kč/h).

A co dalšího nás překvapilo? Minimálně nevšedním zážitkem byly Eskymácké olympijské hry, kde soutěžící před zraky diváků stahovali tuleně z kůže nebo třeba to, že si místní mohou kdykoliv mávnutím ruky zastavit vlak.

O Aljašce si také můžete přečíst:

Také jste navštívili Aljašku? Potkali jste medvěda? Podělte se o vaše zážitky v komentářích.

Podívat se můžete také na tipy na další destinace včetně jejich hodnocení.

Sdílejte pro své kamarády:

5 komentářů u „Aljaška: zajímavosti a extrémy, které vás opravdu překvapí!“

  1. Moc hezky se to čte a fotky taky super,už se těším na další.Užívejte ,pište a hlavně další fotky prosím.

    Odpovědět

Napsat komentář