Jižní Norsko – 25 nejkrásnějších míst, kam se jet podívat

Jižní Norsko: nejkrásnější místa, která nesmíte při cestování (road tripu) vynechat! Jaké pěší túry, vodopády, ledovce, města, turistické cíle navštívit?

Norsko je neskutečně nádherná země. Obecnější informace o cestování v Norsku najdete v tomto průvodci. Nyní se podíváme na konkrétní nejkrásnější místa, která jižní Norsko nabízí a stojí za to je navštívit během vašeho cestování a dovolené. Turistické cíle jsme rozdělili na pěší túry, ledovce, vodopády, vyhlídky, města a ostatní.

Tento průvodce je převážně myšlený na cestování po Norsku autem (road trip), nicméně většina věcí platí i pro jiné způsoby cestování.

Jižní Norsko – mapa trasy s nejkrásnějšími místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s trasou a nejkrásnějšími místy na cestování po Norsku autem (road trip) a všemi důležitými body a turistickými cíly, které stojí za to navštívit při Vašem cestování a dovolené po Jižním Norsku.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus map. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Jižní Norsko

Pěší túry

1) Trolltunga

Trolltunga je pravděpodobně nejfotografovanější místo a nejslavnější turistický cíl Norska. Podél treku na Vás čeká krásná horská krajina. Pokud se chcete na jazyku vyfotit, připravte si na to opravdu celý den. Tato túra je dlouhá 25 km a člověk při tom nastoupá 900 výškových metrů. Nejkratší čas, za který se dá Trolltunga zvládnout je zhruba 8h, ale počítejte raději 10-12 h. Zvlášť pokud se k jazyku nedostanete brzy ráno nebo pozdě večer. V průběhu dne je zde totiž 1-2 hodiny dlouhá fronta na fotku.

Co se týče náročnosti, tak jde hlavně o velkou vzdálenost. Technicky cesta náročná není a vše je dobře značené. Výhodou je, že není potřeba si brát vodu na celou dobu, protože v průběhu pochodu narazíte na několik zdrojů pitné vody v podobě horských potůčků.

Parkování u Trolltungy

Je možné si cestu zkrátit a vyrazit až z horního parkoviště. Toto parkoviště má ale kapacitu pouze 30 aut, proto je téměř nemožné získat místo (musíte přijet před 6h ráno, kdy se parkoviště otvírá a doufat, že na vás ještě zbyde místo). Druhá možnost je nechat se vyvézt autobusem, který stojí 130 NOK (350 Kč). Nicméně i spodní parkoviště se rychle plní, a to má kapacitu cca. 200 aut. Po deváté hodině ranní už se může stát, že místo nenajdete. Za horní parkoviště se platí 700 NOK, za spodní 500 NOK. Třetí možnost je nechat auto ve vesničce Odda a nechat se vyvézt autobusem za 250 NOK včetně zpáteční jízdy.

Ubytování poblíž Trolltungy: Pro ty, kteří nechtějí spát ve stanu, jsou nejbližší možnosti v Tyssedalu. My doporučujeme Fjellheim Apartment.

Jižní Norsko: nejkrásnější místa, která nesmíte při cestování (road tripu) vynechat! Jaké pěší túry, vodopády, ledovce, města, turistické cíle navštívit?
Fotka na trolím jazyku je prostě epická!

2) Kjeragbolten

Slavnou fotku na kameni Kjeragbolten, který visí nad 1000m vysokou propastí, můžete pořídit právě na tomto trailu. Výstup není nejjednodušší. Počítejte s 10 km chůze po skalách, i s tím, že velká část trailu je natolik náročná, že jsou zde postavené na pomoc kovové řetezy. Jedná se tedy vlastně o takovou „ferratu“.

Na výstup si vyhraďtě alespoň 5-8 h. Na rozdíl od trolího jazyku se na kameni Kjeragbolten netvoří dlouhé fronty, protože tento kámen vypadá mnohem nebezpečněji a ne každý se na něj odváží vstoupit. Všechny ostatní zmíněné výlety se dají zvládnout i za deštivého počasí, ale Kjeragbolten je za deště a těsně po dešti dost nebezpečný, protože mokré skály jsou velice kluzké.

Za parkoviště dáte 300 NOK.

Ubytování poblíž Kjeragboltenu: Nejbližší hotel je Sirdal. Levnější lehce dál je Byrkjedalstunet.

Kjeragbolten - kámen visící ve výšce 1000 metrů nad fjordem.
Kjeragbolten – kámen visící ve výšce 1000 metrů nad fjordem.

3) Preikestolen (Pulpit Rock)

Společně s Trolltungou je Preikestolen asi nejslavnější foto místo, které jižní Norsko nabízí. Kolmá stěna takzvané „kazatelny“ je naprosto epické místo. A tento trail má oproti Trolltunze výhodu, že je relativně nenáročný. Jde jen o 8km s převýšením zhruba 350m.

Na výlet si vyhraďtě zhruba 4 – 5 hodin. Ze všech zmíněných výletů je tento nejvíce zelený a krajina kolem je nejhezčí. Ostatní vedou celé po skalách, tato túra vede z velké části lesem.

Za parkoviště dáte 200 NOK.

Ubytování u Preikestolenu: Nejbližší Preikestolen Fjellstue je přímo na startu treku. Levnější lehce dál je Selemork Hus.

Norsko, Preikestolen - 600 metrů vysoká kolmá stěna, která se přezdívá "Kazatelna".
Preikestolen – 600 metrů vysoká kolmá stěna, která se přezdívá „Kazatelna“.

4) Bessegen ridge (Jotunheimen National Park)

Bessegen je nádherný trail v národním parku Jotunheimen. Můžete se těšit na neuvěřitelné výhledy na dvě jezera, která mají úplně odlišné barvy (jedno je ledovcové, druhé ne). V pozadí pak můžete pozorovat zasněžené vrcholky nejvyšších hor Norska.

Túra se chodí jednosměrně. Je potřeba se nejdříve dopravit lodí po jezeře Gjende z Gjendesheimu do vesničky Memurubu, případně začít nejdřív trailem a jet zpět lodí. Na samotný pochod si připravte 6-8 h. Je dlouhý 17 km a překonáte obrovské převýšení. Často může být také dost větrno. Nicméně rozhodně to stojí za to!

Ubytování u Bessegen Trailu: Doporučujeme se ubytovat v chatách Bessheim Fjellstue og Hytter, které jsou kousek od začátku treku.

Úžasná barva jezera Gjende, Jižní Norsko
Úžasná barva jezera Gjende

5) Gaustatoppen

Kratší výlet na pěknou horu Gaustatoppen s 360stupňovým výhledem na jižní Norsko. Pokud jdete z nejbližšího parkoviště od spodní stanice lanovky, zabere Vám celý výlet zhruba 3-4 hodiny. Je možné se také vyvézt nahoru lanovkou (ale stojí 350 NOK). Za jasného dne je z této hory vidět 1/6 celého Norska.

Za parkoviště dáte 150 NOK.

Ubytování poblíž Gaustatoppen: Nejbližší hotely jsou ve vesnici Rjukan. Doporučujeme Rjukan Gjestegaard.

Výhled z kopce Gaustatoppen
Výhled z kopce Gaustatoppen

Vyhlídky – Jižní Norsko

6) Trollstigen – Trolí stezka

Pohled na tzv. trolí stezku Trollstigen je naprosto boží. Ne nadarmo je silnice, která serpentýnami překonává obrovské převýšení, na mnoha spořičích obrazovek a tapetách ve Windows. Projet se po této silnici také stojí za to, jen to chce trpělivost při vyhýbání se protijedoucím autům a autobusům na trolí stezce.

Ubytování poblíž Trolí stezky: Nejbližší hotel je Trollstigen Resort nebo levnější o něco dál
Åndalsnes Guesthouse.

Trolí stezka je zážitek každého řidiče
Trolí stezka je zážitek každého řidiče

7) Stegastein

Stegastein je krásná uměle vytvořená vyhlídková plošina nad fjordem Aurlandsfjord.

Stegastein - vyhlídka na malebný Aurlandsfjord, Jižní Norsko
Stegastein – vyhlídka na malebný Aurlandsfjord

8) Dalsnibba – Geiranger Skywalk

Dalsnibba je naprosto neuvěřitelné 360stupňové vyhlídkové místo na okolní krajinu! Na jednu stranu jsou vidět ledovce a na druhou dolů do údolí na Geirangerfjord. Vjezd je zpoplatněn 140 NOK za auto, ale rozhodně to stojí za to! Dobře se ale oblečte, může tam být zima a hodně větrno.

Vysoko položená vyhlídka Dalsnibba, Jižní Norsko
Vysoko položená vyhlídka Dalsnibba

9) Flydasjuvet Rock – Geiranger Fjord

Flydasjuvet Rock je krásná vyhlídka na pohádkový Geirangerfjord. Stačí krátká zastávka autem a hned máte spoustu krásných fotek.

Výhled na Geirangerfjord z vyhlídky Flydasjuvet Rock, Jižní Norsko
Výhled na Geirangerfjord z vyhlídky Flydasjuvet Rock

Ledovce – Jižní Norsko

Mohlo by se zdát, že ledovce budou převážně na severu Norska, ale i jižní Norsko nabízí spoustu nádnerných ledovců.

10) Nigardsbreen

Nigardsbreen je Jeden z nejdostupnějších ledovců. Od parkoviště je potřeba dojít zhruba 1,5 km dlouhou trasu, aby se člověk dostal velice blízko. Celkem túra trvá zhruba 2 hodiny. Je možné si cestu zkrátit na polovinu pomocí lodě pro turisty. Je možné si i zaplatit výlet s průvodcem a projít se přímo po ledovci (od 350 NOK).

Ubytování poblíž Nigardsbreen: Určitě doporučujeme na místní poměry velice levný Jostedal Camping (nejde o stanování, ale chatu).

Ledovec Nigardsbreen
Ledovec Nigardsbreen

11) Bøyabreen

Ledovec, ke kterému se dá nejblíže dostat autem. Bohužel už veliká část ledovce Bøyabreen zmizela kvůli globálnímu oteplování, a proto je jazyk ledovce celkem vysoko na skále, takže není možné se pěšky dostat až úplně k němu. Ale i výhled z blízkého parkoviště stojí za to!

Ubytování poblíž Bøyabreen: Nejbližší a na místní poměry levný hotel je Lunde Turiststasjon.

Pohled na ledovec Bøyabreen z parkoviště
Pohled na ledovec Bøyabreen z parkoviště

12) Buarbreen

Buarbreen je další ledovec, ke kterému se dá dostat velice blízko pěšky. Celá túra je dlouhá zhruba 5 km a trvá 3 hodiny. Výšlap malebným údolím podél horského potoka je nádherný sám o sobě. Jde už ale o trochu náročnější výšlap a na některých místech je potřeba si pomoci připravenými lany.

Ubytování poblíž Buarbreen: Nejbližší ubytování najdete v městečku Odda. My doporučujeme levnější Odda Camping.

Nádherné údolí ledovce Buarbreen, Jižní Norsko
Nádherné údolí ledovce Buarbreen

Vodopády – Jižní Norsko

Norsko má opravdu neuvěřitelné množství vodopádů. Zde jsou ty nejhezčí, ke kterým se dá celkem snadno dostat autem během vašeho cestování.

13) Tvindefossen

Tvindefossen je nádherný rozvětvený vodopád přímo u silnice.

Fotogenický vodopád Tvindefossen
Fotogenický vodopád Tvindefossen

14) Steinsdalsfossen

Steinsdalsfossen je mohutný vodopád, kde je možné po chodníčku projít přímo pod ním.

Vodopád Steinsdalsfossen v noci
Vodopád Steinsdalsfossen v noci

15) Låtefossen

Låtefossen je další vodopád přímo u silnice. Pří průjezdu po mostě před ním člověk může sebe či své auto osprchovat vodou z vodopádu.

Vodopád Låtefossen přímo u silnice
Vodopád Låtefossen přímo u silnice

16) Langfossen

Langfossen je extrémně dlouhý vodopád, který je take dostupný přímo u silnice.

Dlouhý vodopád Langfossen
Dlouhý vodopád Langfossen

17) Vøringsfossen

Vøringsfossen je další úžasný vodopád, stékající do soutěsky.

Vodopád Vøringsfossen focený za mlhy
Vodopád Vøringsfossen focený za mlhy

Města – Jižní Norsko

Norsko má velice malebná města, ale stále se jedná o města. Do Norska se cestuje převážně kvůli přírodě, proto doporučujeme města navštívit, ale netrávit v nich moc času. Příroda je unikátnější.

18) Oslo – hlavní město Norska

Hlavní město Norska Oslo je nejrychleji rostoucí velkoměsto v Evropě. Hlavní pamětihodnosti Osla je možné obejít pěšky či na kole.

Mezi nejzajímavější místa v Oslu patří: budova opery, Národní divadlo, Národní muzeum umění, architektury a designu, zajímavý park Vigeland s více něž 200 sochami nebo mekka skoků na lyžích a biatlonu – Holmenkollen.

Chcete-li strávit v Oslu nějaký čas a navštívit muzea nebo se zapojit do místních aktivit, doporučujeme si pořídit
Oslo Pass, který vám poskytne volný vstup do 30 muzeí a dalších atrakcí a také na veřejnou dopravu! K dispozici jsou také bezplatné vstupy do venkovních bazénů, pěší túry a slevy na prohlídky památek, zábavní park Tusenfryd, vstupenky na koncerty, horolezectví, půjčovna lyží a další speciální nabídky v restauracích a obchodech.

Oslo – Ubytování: Doporučujeme buď levnější Central City Appartments nebo lehce dražší, ale skvěle hodnocené Frogner House Apartments.

Oslo - Vigeland Sculpture Park
Oslo – Vigeland Sculpture Park

19) Bergen

Bergen je přístavní město u moře, do kterého jsou časté levné letenky. Malebné domečky Bryggen jsou často v dovolenkových katalozích. Ovšem říká se, že Bergen je nejdeštivější město v Evropě.

Ubytování v Bergenu: Doporučujeme buď na místní poměry levný Bergen Budget Hostel nebo lehce dražší, ale skvěle hodnocený Magic Hotel Ixhibition.

Malebné domečky Bryggen
Malebné domečky Bryggen

20) Trondheim

Trondheim je další pobřežní město, které stojí za návštěvu. Katedrála Nidaros je jednou z nejkrásnějších v Norsku, výhled na malebné domečky z historického mostu Gamle Bybro je nádherný. Další turistickou atrakcí je výtah na kola Trampe Sykkelheis. Vše se dá obejít pěšky za hodinku. Pokud máte o chvilku více času, vylezte si i na pevnost Kristiansten Festning, ze které je hezký výhled.

Ubytování v Trondheimu: Doporučujeme City Living Schøller Hotel, který je jeden z nejlevnějších, výborně hodnocený a navíc přímo v centru města.

Trondheim - výhled z historického mostu Gamle Bybro
Trondheim – výhled z historického mostu Gamle Bybro

21) Ålesund

Ålesund je Malebné město na pobřeží moře. Nejzajímavější místo je rozhodně vyhlídka Byrampen, ze které je vidět celý poloostrov, na kterém je město položené.

Ubytování v Ålesundu: Doporučujeme buď levnější Volsdalen Camping, který je ale dále od centra. Nebo lehce dražší, ale skvěle hodnocený a přímo v centru Design Apartment Calm Giant

Pohled na celý Ålesund z vyhlídky Byrampen
Pohled na celý Ålesund z vyhlídky Byrampen

22) Stavanger

Stavanger je třetí největší město v Norsku. Jedná se o další malebné město na pobřeží moře. Projděte se po přístavu nebo zhlédněte katedrálu Stavanger Cathedral.

Ubytování ve Stavangeru: Doporučujeme Stavanger Bed & Breakfast se skvělou lokatitou v centru města a výborným hodnocením.

Přístav ve Stavangeru
Přístav ve Stavangeru

Ostatní – Jižní Norsko

23) Atlantic Ocean Road

Silnice spojující malé ostrůvky v moři Atlantic Ocean Road je úžasnou architektonickou stavbou a její průjezd je velkým zážitkem. Za vjezd se navíc nic neplatí!

Jeden z mostů na Atlantic Ocean Road
Jeden z mostů na Atlantic Ocean Road

24) Heddal stave church, jižní Norsko

Největší dřevěný sloupový kostel na světě Heddal je extrémně fotogenický. Krátká zastávka rozhodně stojí za to!

Heddal stave church, Jižní Norsko
Heddal stave church

25) Lindesnes Lighthouse, Jižní Norsko

Fotogenický maják Lindesnes na jednom z nejjižnějších cípů Norska u moře. Výhledy na okolní útesy jsou boží.

Pohled na útesy od majáku v Lindesnes, Jižní Norsko
Pohled na útesy od majáku v Lindesnes

26) Rondane National Park, Jižní Norsko

Rondane je další krásný národní park, který skýtá Jižní Norsko a kde se dá strávit hodně času a jít na různé pěší výlety po nedotčené krajině. Krásný cestopis o přechodu národního parku Rondane napsal kamarád Jakub Venglář.

Ubytování poblíž Rondane: Nejbližší hotel Øvre Nordli, který je na místní poměry levnější, skvěle hodnocený a je přímo u hranice národního parku.

Pohled na národní park Rondane, jižní Norsko
Pohled na národní park Rondane

27) Rafting na řece Sjoa, Jižní Norsko

Česká raftová základna na řece Sjoa funguje už přes 20 let. Lidé ze zájezdů po Norsku často prohlašují, že rafting byl jejich nejlepším zážitkem. Jde o skutečně jednu z top raftových řek na světě. Odkaz na základnu je zde www.raftingnorsko.cz.

Jižní Norsko – 25 nejkrásnějších míst, kam se jet podívat

Jižní Norsko – mapa trasy s nejkrásnějšími místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s trasou a nejkrásnějšími místy na cestování po Norsku autem (road trip) a všemi důležitými body a turistickými cíly, které stojí za to navštívit při Vašem cestování a dovolené po Jižním Norsku.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus map. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Jižní Norsko

Podívejte se na nádherné video z Norska:

A pokud jste ještě nečetli, tak si přečtěte naše podrobné průvodce po Norsku:

Pokud máte jakékoliv dotazy k cestování a dovolené nebo si myslíte, že v průvodci nějaké krásné místo chybí, nebojte se napsat v komentářích.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Jižní Norsko - nejkrásnější místa, která musíte navštívit!

FAQ – Často kladené otázky:

Praktické tipy a informace na cestování do Norska:

Zde si přečtěte podrobného průvodce s praktickými informacemi na cestování po Norsku.

Jaké jsou nejlepší pěší túry v Jižním Norsku?

Nejznámější pěší túry v Jižním Norsku jsou Trolltunga, Kjeragbolten, Preikestolen, Bessegen Trail či Gaustatoppen. Podrobný popis treků s praktickými informacemi.

Jaká města navštívit v Jižním Norsku?

Mezi nejkrásnější města v Jižním Norsku patří Oslo, Bergen, Trondheim, Ålesund či Stavanger. Zde najdete více o městech v Jižním Norsku.

Mapa se zajímavými místy a trasou:

Zde najdete ke stažení podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy a mapou trasy po Jižním Norsku.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

7 komentářů u „Jižní Norsko – 25 nejkrásnějších míst, kam se jet podívat“

  1. Ahoj, moc užitečné informace 🙂 v mapě jsou doporučená ubytování, ale chci se zeptat, zda by nešlo napsat přibližná místa, kde jste vždy přespávali (stanovali). Moc by mi to pomohlo s plánováním, děkuji moc.

    Odpovědět
    • Ahoj Simono,

      místa stanování už si bohužel nepamatuju. Nicméně legální je spát kdekoliv 150 metrů od budovy, takže to jde v podstatě kdekoliv. My jsme spaní vůbec předem neplánovali a prostě jsme jeli a když nastal večer, tak jsme vždy něco bez problému do 15 minut našli. Naplánoval bych trasu a přespávání řešil operativně, protože stejně nevíte, kolik času vám jaký úsek zabere.

      Odpovědět
  2. Ahoj, ta trasa co je na mapě v .kmz, za jak dlouho se to dá mírným tempem autem ve dvou zvládnout? Odhaduju to minimum na 3 týdny nebo se pletu? Díky. 🙂

    Odpovědět
    • Ahoj Martine, my jsme to stihli za 17 dní včetně jízdy z a do Česka. Dali jsme během toho i 3 celodenní treky. Jeli jsme celkem pohodovým tempem a nějak extra nespěchali. Spali jsme všechny noci pod stanem, což ušetří opravdu hodně času. Jídlo jsme si také vezli téměř všechno z domova, takže jsme neztráceli čas nakupováním.

      Odpovědět
  3. Hezký přehled. Ale chybí tam rafting na řece Sjoa, funguje tam v sezoně česká raftová základna už přes 20 let 🙂 Dost často lidé ze zájezdů po Norsku pak prohlašují, že rafting byl jejich nejlepším zážitkem. Ostatně Kuba o něm také na konci svého cestopisu píše. Nebudu si na nic hrát, českou raftovou základnu jsem tam měl letos na starost už 10. sezonu. Norsko mám jako letní domov, raftoval jsem v Africe, Argentině, Kanadě, Americe, všude možně po Evropě, ale rafting na Sjoe je srdcovka, je to skutečně jedna z top raftových řek na světě. Odkaz na základnu je případně http://www.raftingnorsko.cz

    Odpovědět

Napsat komentář