• 4

Jižní Korea: trochu jiný svět

Kategorie: Ze světa

Busan tower

Proč jsem se vlastně rozhodl jet na studijní pobyt zrovna do Jižní Koreje? Jeden z hlavních důvodů byl poznat odlišnou asijskou kulturu. Čekal jsem, že to jiné bude a taky že ano! Je tu spoustu věcí, které jsou od Evropy hodně odlišné. Pro místní je to naprosto normální, ale pro někoho, kdo nikdy v Asii nebyl, to může být velice překvapující. Zde je výčet pár věcí, které mě přišly nejzajímavější:

Hubení, malí a mladí

Všichni tu jsou hubení – člověk tady téměř nepotká tlustého člověka (a tím nemyslím vyloženě obézního, ale ani nikoho s lehkou nadváhou).

Také tu všichni vypadají mnohem mladší, než jsou. Je opravdu problém jakkoliv odhadnout věk. Někdy je těžké rozeznat i matku od dcery. Čtyřicetiletí vypadají na dvacet pět a dvaadvacetiletí na patnáct :D. Věk se tu navíc nepočítá od narození, ale od početí, takže všichni jsou vlastně o rok mladší, než říkají.

Průměrná výška tu je celkem o hodně menší, ale občas se najdou i dost vysocí Korejci. Ve všech restauracích jsou nízké stoly – nikdy pod ně nenacpu nohy. Mají také malé schody a úzké chodby. Jakože opravdu úzké. Dost Evropanů a hlavně Američanů by mělo problém.

Dva ohně, ale první holka a šmitec!

Koleje i hostely jsou striktně genderově oddělené! Platí přísný zákaz jakýchkoliv návštěv. Někoho tu prý našli se slečnou na pokoji a vyhodili ze školy! Kvůli tomu jsou tu naprosto všude takzvané motely, což jsou vlastně hodinové hotely. Nejvtipnější na tom je, že se téměř vždy jedná o manželskou postel a dva počítače. Aneb ideální rande – zapaříme si na počítači 😀

Podle pravidel musí student zapálit dva ohně, aby byl vyhozen, ale stačí si na pokoj přivést jednu holku!

Hodinové hotely

Hodinové hotely – manželská postel a dva počítače 😀

Jídlo

Korejci vůbec nejsou zvyklí si doma vařit. Chodí buď do restaurací, anebo si často dají nudle do mikrovlnky. Ostatně v téměř každém i prťavém obchůdku je mikrovlnka a stoleček, takže se jí přímo v obchodě. Na kolejích také není kuchyň ani lednice.

Skoro všechna jídla tu jsou pálivá. Já mám pálivé rád, ale co je moc, to je moc. Rád bych si taky dal něco nepálivého.

Jíst mořské plody je tu doslova zážitek – jsou opravdu vynikající! Naposledy nám přinesli krevety a mušle ještě živé, hýbající se na pánvi 🙂

Čerstvé mořské plody

Čerstvé mořské plody jsou na každém rohu 🙂

Zajímavý školní systém

V Česku je zvykem, že je potřeba získat alespoň 50% bodů z celkového počtu, aby člověk prošel. Tady to funguje úplně jinak – percentilovým systémem. Známky se nedávají podle přesně daného bodového systému, ale podle porovnání s ostatními studenty. Takže někdy může student dostat známku A i za méně než 50% a někdy třeba D za 90%.

Má to své výhody i nevýhody. Pokud studentovi jde o známku, tak může mít smůlu a mít ve třídě samé skvělé studenty a i za dobrou práci získá horší známku. Naopak velkou výhodou je, že pokud studentovi na známce tolik nezáleží, tak i s 10% projde a nebude z předmětu vyhozen. Vyhazuje se tady víceméně pouze na nedostatečnou docházku a neodevzdání úkolů.

Pro Korejce jsou ale známky velice důležité (mnohem důležitější, než pro nás). Proto tento systém zde funguje. V Česku by to bylo těžko představitelné. Spoustu lidí by to nemotivovalo se moc snažit.

Celkem nebezpečná doprava

Chodci tu nemají přednost na přechodu, na to není snadné si zvyknout a může to být nebezpečné.

Řidiči autobusů jezdí naprosto šíleně. Při své první cestě autobusem jsem 3x málem spadnul na zem.

Autobus Daejeon Jižní Korea

Jezdit autobusem je celkem kumšt.

Zajímavé technické vychytávky

Některé technické vychytávky jsou opravdu super – třeba vyhřívaný samo-splachovací záchod. Wi-fi signál je téměř všude. Mají hrající rádia v lampách veřejného osvětlení nebo fotobuňky na přechodech, které člověka varují, že přechází na červenou. Lidé si také občas nosí mini větráčky, které zapojí přes USB do mobilu 🙂

13 dalších zajímavostí:

 • Korejci obdivují cizince – klaní se, chtějí se fotit, pomáhají anebo nám dokonce i darovali jídlo.
 • Mimo univerzitu tu téměř nikdo neumí anglicky a všechno je psané v korejských znacích, takže domluva je opravdu často formou rukama – nohama.
 • Je tu všude celkově hodně zeleně a krásně pravidelně se o ní starají, ostřihávají a upravují.
 • Nemají tu žádné obchody se suvenýry. Jak jsou v Evropě na každém rohu, tak jsem to tady čekal taky, ale když jsem si chtěl koupit pohled z města, kam jsme jeli na výlet, tak jsem žádný v celém městě nenašel.
 • Téměř nikde nejsou odpadkové koše. Odpadky si všude musí člověk nosit s sebou.
 • Moc tu nemají eskalátory, běžně se chodí po schodištích. I třeba slušně dlouhých z metra.
 • Tak 5% lidí tu chodí s rouškou přes pusu. Nějaká epidemie nebo co? Ne, je to kvůli smogu a tzv. žlutého písku z Číny. Smog je jednou za čas opravdu i vidět na vlastní oči, reálně je krásně jasno, slunečno, bez mráčků. Ale Slunce není téměř vidět! Prostě taková smogová mlha.
 • Mají tu extrémně pohodlné meziměstské autobusy. V Česku by se do toho autobusu vešlo klidně 40 sedadel a tady jich je tak přibližně 20. Je to jak v business třídě v letadle.
 • Všude tu jsou nadzemní dráty. V Evropě to je zakázané, tady ne. Celé město je jedna velká pavučina.
 • Korejci jsou milovníci karaoke. Karaoke bary jsou naprosto, ale naprosto všude.
 • Státní zaměstnanci tady mají nadprůměrně vysoké platy. Například být učitelem je zde velice ceněné.
 • Všude mají venkovní posilovací stroje.
 • Hodně se tu řeší bezpečnost. Cedule se zákazy (často nadbytečné) jsou úplně všude a stejně to hodně lidí porušuje.
Bezpečnostní cedule v národním parku.

Bezpečnostní cedule kazí krásnou přírodu národního parku…

Doporučuji každému!

Každému, kdo ještě nebyl v Asii, to můžu jen a jen doporučit. Je to zážitek poznat v některých věcech velmi odlišnou kulturu.

4 komentáře

Broňa

10.10.2017 at 4:34 pm

Moc zajímavé. Člověk se dozví věcí…………

Mila

9.10.2017 at 7:45 pm

Diky za dalši bajecne fotky a povídaní o Korei. Je to velmi zajímavé a srozumitelné. Pĕkný blog. Budu se tĕsit na všechny zpravy. Prepošlu to vše také mé kamarádce Martě, která se tež ráda tím potĕši a moc vám fandí !!!

Rado

9.10.2017 at 6:45 pm

Parada Matej! Viac takýchto článkov prosim 🙂

Leona

8.10.2017 at 8:31 am

pěkný, zajímavý článek

Okomentovat

Sledujte nás na Instagramu

Doporučeno z Hanibal.cz

Jak vybrat batoh - Přehledný návod, jak správně vybrat batoh na cestování. Jaké jsou druhy batohů, výhody, nevýhody, jak zkoušet a další tipy.

Tipy pro výběr stanu - Chystáte se stanovat a nevíte, jaký stan vybrat? V tomto článku se dozvíte o typech stanů, mýtech, pravdách a krocích výběru.

Jak vybrat pohorky - Správné boty jsou extrémně důležité! Nevíte si rady s výběrem? Přečtěte si tento článek, který Vám poradí!

Jaký spacák a karimatku - Dobrý spánek je klíčový pro regeneraci během cestování! Přečtěte si podrobný článek, který Vám poradí, jak vybrat kvalitní vybavení na spaní.

Tipy, triky a články na email:

Získávejte cestovatelské tipy, triky a články přímo na email!